عمومی

بررسی و مقایسه پژو 2008 با سیتروئن c3

در این مقاله جذاب قصد داریم تا به مقایسه پژو ۲۰۰۸ با سیتروئن c۳ بپردازیم. اینکه از چه زمانی به کشور وارد شدند و چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. در دوره کوتاهی که به واسطه توافق برجام، کمی از تحریم‌های خودرو نیز برداشته شده بود، در کنار برخی برندهای چینی، برندهای فرانسوی نیز مجدداً وارد کشور شدند. بر طبق توافقات انجام‌گرفته، تولیدات پژو و سیتروئن در داخل کشور از خطوط تولید ایران‌خودرو و سایپا آغاز گردیده و به مدت معدودی تولید شدند. با این حال تحریم‌ها مجدداً بازگشتند و این خودروها از خط تولید خارج شدند. پژو ۲۰۰۸ و سیتروئن C۳ خودروهایی از این دو برند در بازار کشور بودند که به ترتیب توسط ایران‌خودرو و سایپا مونتاژ شدند.

این دو خودرو شباهت‌ها و تفاوت‌های جالبی با یکدیگر دارند که قصد داریم در این مقاله به بررسی آن‌ها بپردازیم. در این صورت اگر قصد دارید تا با شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو مورد موجود در کشور آشنا شوید، ادامه این مقاله مقایسه‌ای را از دست ندهید.

مقایسه پژو ۲۰۰۸ با سیتروئن c۳ از نظر نمای ظاهری چگونه است؟

در اولین قسمت از مقایسه پژو ۲۰۰۸ با سیتروئن c۳، این دو خودرو را از نظر نمای ظاهری بررسی خواهیم کرد که از این نظر تفاوت‌های بسیاری را با یکدیگر دارند. یکی از موارد تفاوت پژو ۲۰۰۸ با سیتروئن c۳ در سبک طراحی است.

اگر به بدنه سیتروئن C۳ دقت کرده باشید، مشاهده خواهید کرد که در طراحی این خودرو، کاربردی بودن در زندگی روزمره به معنای واقعی کلمه لحاظ شده است. بدین صورت که در بدنه این خودرو از لاستیک‌های ضربه‌گیر در قسمت‌های مختلف استفاده شده تا ضربات کوچک احتمالی در رانندگی شهری آسیب خاصی به بدنه آن وارد نکند.

در طرف مقابل خودروی پژو ۲۰۰۸ دارای طراحی به‌روزتری بوده و استفاده از المان‌های طراحی روز دنیا در آن به چشم می‌خورد. یکی دیگر از موارد اختلاف پژو ۲۰۰۸ با سیتروئن c۳ در کلاس خودرویی هر یک از این دو مدل است. سیتروئن C۳ در بازار کشور ما در گروه خودروهای هاچ بک به بازار عرضه شده است. در طرف مقابل پژو ۲۰۰۸ در کلاس خودرویی کراس‌اوور کامپکت به بازار عرضه گردیده است.

اگر یک مورد دیگر تفاوت پژو ۲۰۰۸ با سیتروئن c۳ را بخواهیم بیان کنیم، در مورد رنگ‌های عرضه شده این دو مدل خودرو در بازار کشور است. خودروی مونتاژی سایپا تنها به صورت ترکیب رنگ سفید با سقف قرمز به بازار عرضه شده است. با این حال پژو ۲۰۰۸ ایران‌خودرو گزینه‌های رنگی بیشتری داشته و نسبت به سیتروئن از وضعیت بهتری برخوردار است.

در کنار تمامی تفاوت‌هایی که تا به الان اشاره کردیم، اگر بخواهیم به یک مورد شباهت پژو ۲۰۰۸ با سیتروئن c۳ اشاره کنیم، در بخش ظاهر و بدنه به دلیل استفاده از یک پلتفرم مشترک بین این دو خودرو، ابعاد و اندازه‌های این دو مدل تقریباً یکسان است.

پژو 2008
پژو 2008

مقایسه پژو ۲۰۰۸ با سیتروئن c۳ از نظر مشخصات فنی.

در بخش بعدی، به مقایسه پژو ۲۰۰۸ با سیتروئن c۳ از نظر مشخصات فنی می‌رسیم. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره نمودیم این دو خودرو از پلتفرم مشترکی استفاده می‌کنند. این پلتفرم PSA-PF1 نام داشته که در دیفرانسیل جلوی مدل‌های مختلف پژو و سیتروئن به کار می‌رود. جالب است بدانید که خودرو پژو ۲۰۶ و ۲۰۷ نیز بر روی این پلتفرم ساخته شده اند؛ بنابراین می‌توان گفت که با یک پلتفرم بسیار قدیمی سروکار داریم.

با این حال جای نگرانی وجود ندارد و در اینجا به یکی دیگر از موارد موارد شباهت پژو ۲۰۰۸ با سیتروئن c۳ می‌رسیم. این شباهت مربوط به بحث ایمنی هر دو خودرو است. خودرو‌های مذکور توانسته‌اند تا ۵ ستاره ایمنی از مؤسسه ایمنی euroncap اخذ نمایند.

یکی دیگر از موارد شباهت پژو ۲۰۰۸ با سیتروئن c۳ در بحث نیرومحرکه استفاده شده در این دو خودرو است. هر دو مدل از یک پیشرانه با حجم ۱۶۰۰ سی‌سی بهره می‌برند که می‌تواند تا قدرت ۱۶۵ اسب بخار و گشتاور ۲۴۵ نیوتن متر را عرضه کند. جالب است بدانید که این موتور قدرتمندترین موتور استفاده شده بر روی این خودرو توسط تولیدکننده فرانسوی است.

با این حال جهت حفظ روابط بین این دو مدل، از یک موتور یکسان برای هر دو استفاده شده است. این امر در حالی است که چنین موتوری در کشورهای دیگر برای سیتروئن عرضه نشده است و سیتروئن‌های مونتاژی کشور ما در این مورد در جهان بی‌همتا هستند.

اگر بخواهیم از نظر سایر مشخصات فنی به مقایسه پژو ۲۰۰۸ با سیتروئن c۳ بپردازیم، بایستی بگوییم که هر دو مدل از نظر دیفرانسیل با یکدیگر شباهت دارند. از سایر موارد شباهت پژو ۲۰۰۸ با سیتروئن c۳ می‌توان به مشابهت کامل سیستم تعلیق و ترمز این دو مدل اشاره نمود. در هر دو مدل از سیستم فنربندی نیمه مستقل برای چرخ‌های عقب و سیستم مک فرسون برای چرخ‌های جلو استفاده شده است.

شتاب خودرو در رسیدن از صفر به ۱۰۰ کیلومتر از دیگر موارد شباهت پژو ۲۰۰۸ با سیتروئن c۳ بوده و در حد هشت ثانیه است. مقایسه پژو ۲۰۰۸ با سیتروئن c۳ از نظر مصرف سوخت نیز حاکی از وجود اندکی اختلاف پژو ۲۰۰۸ با سیتروئن c۳ است. بدین صورت که مصرف خودرو سیتروئن بین ۶ تا ۸ لیتر در صد کیلومتر است که اندکی کمتر از مصرف پژو در شرایط یکسان است.

مقایسه پژو ۲۰۰۸ و سیتروئن c۳ از نظر فضای داخلی چگونه است؟

با وجود موارد زیاد شباهت پژو ۲۰۰۸ و سیتروئن c۳ در بخش فنی، این شباهت‌ها در فضای داخلی کابین، رنگ باخته جای خود را به تفاوت‌ها می‌دهند. اگر وارد فضای داخلی پژو ۲۰۰۸ بشوید، با فضای نسبتاً شلوغی مواجه خواهید شد. با این حال شاید این طراحی باب دل همه افراد نباشد.

در طرف مقابل کابین سیتروئن C۳ بسیار ساده و مینیمالیستی طراحی گردیده است. اگر بخواهیم به سلیقه غالب مردم ایران توجه کنیم، احتمالاً طراحی سیتروئن انتخاب شود. با این حال این امر بیشتر سلیقه‌ای است و هر فرد ممکن است به یکی از بین این دو مدل علاقه نشان بدهد.

فضای داخلی سیتروئن C3
فضای داخلی سیتروئن C3

شرایط هر مدل در بازار خودرو چگونه است؟

در انتهای مقاله مقایسه پژو ۲۰۰۸ با سیتروئن c۳ کمی درباره شرایط بازار هر یک از این دو مدل صحبت کنیم. هر دو مدل خودرو در زمان عرضه به دلیل بهره‌مندی از موتوری باقدرت نسبتاً بالا (البته طبق استانداردهای بازار کشور ما) توجهات بسیاری را به خود جلب کردند. اندازه شتاب اولیه در حدود هشت ثانیه برای رفع نیازهای یک خانواده ایرانی کامل و کافی به نظر می‌رسد. این دو خودرو به‌خوبی می‌توانند به نیازهای مختلف کاربران پاسخ بدهند.

با این حال از لحاظ فضای داخلی شرایط هر دو خودرو یکسان بوده و مناسب خانواده‌های پرجمعیت نیستند. در بهترین شرایط این دو خودرو برای خانواده‌هایی با یک یا دو فرزند کوچک ایده‌آل به نظر می‌رسند.

در مقایسه پژو ۲۰۰۸ با سیتروئن c۳ از نظر سواری می‌توان گفت که پژو ۲۰۰۸ به دلیل بهره‌مندی از ارتفاع بالاتر، در سرعت‌های بالا ممکن است دچار برخی حرکات گهواره‌ای بشود. با این حال شرایط در سیتروئن بهتر بوده و چنین حرکاتی در سرعت بالا به هیچ وجه مشاهده نمی‌شود.

اگر به مقایسه پژو ۲۰۰۸ با سیتروئن c۳ از نظر قیمت در بازار بپردازیم، با کمی گشت‌وگذار در بین آگهی‌های خودرو می‌توان گفت که این دو مدل خودرو در بازه‌های قیمتی تقریباً مشابهی عرضه شده‌اند و شما بسته به سلیقه‌تان می‌توانید یکی از این دو مدل را انتخاب نمایید.

با این حال اگر شرایط هر دو خودرو در بازار را بخواهیم در نظر بگیریم، کفه ترازو به سمت خودرو پژو سنگینی می‌کند. علت در این است که تیراژ بسیار کم خودرو سیتروئن در کشور، این خودرو را بیشتر از پژو با مشکل کمبود لوازم‌یدکی مواجه خواهد کرد. در نهایت انتخاب‌کننده اصلی، شخص خریدار خواهد بود. در پایان ضمن تشکر از شما از بابت همراهی با ما در مطالعه این مقاله مقایسه‌ای، دعوت می‌کنیم تا در صورت تمایل به مطالعه مقالات این‌چنینی، از سایر مقالات تهیه شده ما بازدید فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =