عمومی

آپشن های حذف شده در پژو 2008 چیست؟

خودروی پژو ۲۰۰۸ یکی از خودروهای مونتاژی در کشورمان ایران است که در حدود سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ در داخل کشور توسط شرکت ایکاپ مونتاژ می‌شد. گروه ایکاپ، شرکت مشترک ایران‌خودرو و پژو بود که در دوران گشایش تحریم‌ها قرار بود که مدل‌های مختلف این خودروساز را در داخل کشور طبق استانداردهای روز دنیا تولید کند. با این حال شرایط بر وفق مراد پیش نرفت و این خودروساز مجبور به خروج از کشور شد.

خودروی پژو ۲۰۰۸ در بازه حدوداً ۴ساله‌ای که در داخل کشور تولید می‌شد، توانسته بود تا رضایت مشتریان داخلی را از نظر سطح کیفیت و آپشن‌های موجود جلب نمایند. با این حال این خودرو از نظر سطح آپشن خودروهای مونتاژ در کشور اروپایی تفاوت‌هایی را داشته است. زیرا بر طبق معمول خودروهایی که در داخل کشور مونتاژ می‌شوند، میزان امکانات موجود در خودرو جهت کاهش هزینه‌ها، کاهش می‌یابد. در این مطلب قصد داریم تا شما را با آپشن‌های موجود و آپشن‌های حذف شده در پژو ۲۰۰۸ آشنا کنیم. اگر شما هم کنجکاو هستید که با آپشن‌های موجود و همچنین حذف شده در این خودرو آشنا شوید، به ادامه این مطلب مراجعه نمایید.

نمای ظاهری پژو 2008
نمای ظاهری پژو 2008

پژو ۲۰۰۸ چه امکانات و آپشن‌هایی دارد؟

خودرو پژو ۲۰۰۸ مونتاژ شده در داخل کشور توانسته است تا امتیاز کامل پنج ستاره را از شرکت بازرسی کیفیت ایران دریافت نماید. با وجود آپشن‌های حذف شده در پژو ۲۰۰۸، این خودرو باز هم از امکانات و آپشن‌های زیادی بهره می‌برد از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

سیستم کروز کنترل.

در بین آپشن‌های پژو ۲۰۰۸ سیستم کروز کنترل وجود دارد. کروز کنترل یک سیستم کنترلی در حرکت خودرو است که می‌توان به کمک آن بدون فشار دادن پدال گاز، خودرو را در سرعت ثابتی به حرکت درآورد. خودروی پژو ۲۰۰۸ سیستم پیشرفته کروز کنترل است که باعث راحتی رانندگی در مسافت‌های طولانی مانند زمان صفر میشود.

سیستم کنترل ارزش در پژو ۲۰۰۸.

یکی دیگر از آپشن‌های پژو ۲۰۰۸، سیستم کنترل لرزش است که وظیفه آن ممانعت از بروز ناپایداری در حرکت خودرو است. برای این کار، این سیستم با کنترل نمودن گشتاور وارد نموده به هر یک از چرخ ها، در هنگام بروز موارد ناپایداری گردش دیفرانسیل مربوط به آن چرخ را کاهش داده و باعث جلوگیری از ناپایداری‌ها میشود.

سیستم ترمز اضطراری (کمکی):

یکی دیگر از آپشن‌های پژو ۲۰۰۸ مربوط به سیستم ترمز اضطراری است. این سیستم نقش موثری در کاهش و بروز تصادفات با خودروی پژو ۲۰۰۸ گشته و می‌تواند باعث توقف خودرو در شرایط اضطراری شود. شرایطی را در نظر بگیرید که احتمال برخورد بسیار زیاد است ولی به دلیل حواس پرتی راننده و یاعدم توانایی وی در ترمز گیری سریع، این کار به طور هوشمندانه توسط خودرو انجام خواهد گرفت.

سیستم ترمز اضطراری
سیستم ترمز اضطراری

سنسور باران.

سنسور باران از دیگر آپشن‌های پژو ۲۰۰۸ است که در روزهای بارانی و یا برفی با تشخیص میزان قطرات روی شیشه جلویی خودرو، برف پاک کن خودرو را فعال خواهد نمود. البته این سنسور به گونه‌ای طراحی شده است که حساسیت آن قابلیت تنظیم دارد.

سیستم کنترل پایداری خودرو.

از دیگر آپشن‌های پژو ۲۰۰۸، مربوط به سیستم ESP موسوم به سیستم کنترل پایداری خودرو است. وظیفه این سیستم برای زمان‌هایی است که خودرو در جاده‌های لغزنده و یا سر پیچ‌ها ممکن است پایداری خود را از دست داده و لیز بخورد. در چنین شرایطی کنترل خودرو از دست رفته و منجر به بروز حوادث میشود. در این وضعیت، سیستم کنترل ESP با اعمال نیروی ترمز بر چرخ‌هایی که در حال چرخش بیش از حد هستند، از ناپایداری‌های احتمالی جلوگیری می‌کند.

سنسور کنترل فشار باد تایر پژو ۲۰۰۸.

این مورد از آپشن‌های پژو ۲۰۰۸ همانطور که از نامش پیداست، وظیفه بررسی فشار باد لاستیک‌های خودرو را دارد. این امر باعث می‌شود تا در وضعیتی که فشار باد لاستیک خودرو کاهش یافته باشد، چراغ هشدار فعال شده و راننده را از این وضعیت آگاه می‌نماید.

دوربین و سنسور پارک.

یکی از آپشن‌های موجود در خودرو پژو ۲۰۰۸، دوربین و سنسور پارک خودرو است. به کمک این دوربین و سنسور ها، کار پارک کردن خودرو آسان‌تر می‌شود. البته این دوربین و سنسور در خودرو مونتاژ شده در داخل کشور فقط برای قسمت عقب خودرو است. دوربین و سنسور پارک جلوی خودرو جز آپشن‌های حذف شده در پژو ۲۰۰۸ محسوب می‌شوند.

سیستم هشدار پارامتریک.

این سیستم که از جمله آپشن‌های پژو ۲۰۰۸ است، نوعی سنسور تشخیص حرکت است که در جهت امنیت کابین خودرو نصب شده است. به کمک این سیستم اگر حرکت مشکوکی که در اطراف خودرو در حال رخ دادن باشد، آژیر خودرو را فعال نموده و باعث افزایش حفاظت از خودرو می‌شود.

سیستم کنترل سرعت در سربالایی.

یک آپشن در پژو ۲۰۰۸ که می‌توان گفت نوعی آپشن آفرودی است، سیستم کنترل سرعت در سربالایی است. به کمک این سیستم زمانی که خودرو در شیب قرار گرفته باشند. تا زمانی که راننده پدال گاز را فشار ندهد، خودرو به طور اتوماتیک در حالت ترمز کامل خواهد بود. این امر باعث می‌شود که خودرو به عقب باز نگشته و حرکت نکند.

آپشن‌های حذف شده در پژو ۲۰۰۸ کدامند؟

خودروی پژو ۲۰۰۸ تولیدی در کشورمان همانند سایر خودروهای خارجی مونتاژ شده، قربانی کاهش آپشن در نمونه‌های تولیدی گشته است. در این قسمت بررسی آپشن‌های حذف شده در پژو ۲۰۰۸ خواهیم پرداخت.

حذف صندلی چرمی در پژو ۲۰۰۸.

یکی از آپشن‌های حذف شده در پژو ۲۰۰۸ مربوط به بخش روکش صندلی است. مدل استاندارد پژو ۲۰۰۸ بایستی دارای صندلی‌های چرمی باشد. با این حال ایران خودرو برای کاهش هزینه‌های جانبی خود و همچنین افزایش سودآوری در تولید، صندلی‌های چرمی این خودرو را با مدل پارچه‌ای جایگزین کرده است.

حذف گرمکن صندلی.

گرمکن صندلی جلو و عقب یکی دیگر از آپشن‌های حذف شده در پژو ۲۰۰۸ در بخش صندلی‌ها است. گرمکن صندلی با گرفتن انرژی خود از باتری خودرو، در مواقع مورد نیاز صندلی‌های خودرو را گرم می‌کرد. با این حال در مدلهای تولید شده در داخل کشور به دلیل حذف صندلی برقی، به ناچار گرمکن صندلی نیز به لیست آپشن‌های حذف شده در پژو ۲۰۰۸ اضافه شده است.

صندلی پژو 2008
صندلی پژو 2008

حذف سنسور پارک جلو.

در قسمت قبل اشاره نمودیم که سنسور پارک عقب در لیست آپشن‌های پژو ۲۰۰۸ موجود است. با این حال سنسور پارک جلو به اندازه سنسور عقبی خوش شانس نبوده و در لیست آپشن‌های حذف شده در پژو ۲۰۰۸ قرار گرفته است.

سنسور پارک پژو 2008
سنسور پارک پژو 2008

حذف صندلی برقی.

متاسفانه در راستای کاهش هزینه‌های تولید توسط ایران خودرو، صندلی برقی که جزء امکانات خودرو پژو ۲۰۰۸ بود، در لیست آپشن‌های حذف شده پژو ۲۰۰۸ قرار گرفته است. به کمک صندلی برقی که معمولاً برای صندلی‌های جلو نصب می‌شدند، امکان تنظیم راحت صندلی به حالت دلخواه به طور اتوماتیک وجود داشت.

نصب سانروف خودرو.

مدل‌های پژو ۲۰۰۸ مونتاژ شده در داخل کشور فاقد سانروف هستند و امکان سفارش مدل دارای سانروف در داخل کشور وجود نداشت.

حذف رادار نقطه کور خودروی پژو ۲۰۰۸.

رادار نقطه کور یک تکنولوژی بسیار مهم و موثر در جلوگیری از تصادفات احتمالی بود که راننده را از وجود خطرات احتمالی در نقاط کور دید راننده آگاه می‌کرد. این سیستم جزء آپشن‌های حذف شده در پژو ۲۰۰۸ مونتاژ شده در داخل کشور محسوب می‌شود.

موارد بالا جزء آپشن‌های حذف شده در پژو ۲۰۰۸ به حساب می‌آیند که در صورت باقی ماندن این آپشن‌ها در خودرو، جذابیت آن برای مشتریان بیشتر می‌شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 15 =